Причини та наслідки отруєння грибами

Причини, що обумовлюють зазвичай велику кількість госпіталізованих із діагнозом «отруєння грибами», пов’язані з низкою факторів:

* сприятливими погодними умовами для вегетації грибів;

* необізнаністю переважної частки населення про можливі фатальні наслідки, до яких веде вживання нерозпізнаних отруйних грибів;

* втратою потерпілими навичок розпізнавання їстівних грибів (серед осіб, госпіталізованих з отруєнням грибами, значно переважає міське населення);

* легковажним та зневірливим ставленням певної частки населення до застережень місцевих органів охорони здоров’я проти збирання грибів через засоби масової інформації (телебачення, радіомовлення, газети, плакати тощо);

* потраплянням до грибного кошика молодих екземплярів отруйних грибів, яких навіть грибники з досвідом іноді плутають із печерицями та деякими іншими їстівними грибами;

* вживанням у їжу грибної суміші, коли збираються кілька різновидів грибів, серед яких трапляються й отруйні;

* вживанням грибних страв у гостях, коли потерпілі ставляться з довірою до якості продукту, що вживається (серед грибів трапляються й отруйні гриби);

* неправильною або неповною кулінарною обробкою грибів;

* погіршенням соціально-економічної ситуації на місцях, яка спонукає населення розширювати свій харчовий раціон за рахунок дикорослих грибів, що поставило проблему отруєнь грибами на одне з перших місць у структурі отруєнь харчовими токсикантами.

Слід усвідомлювати, що отруєння грибами у багатьох випадках призводить до смертельних результатів. Позитивний результат залежить від своєчасності звернення за медичною допомогою, яка повинна бути комплексною та спеціалізованою.

Необхідно розрізняти кілька принципово різних патологічних станів, які виникають при споживанні грибів.

1. Отруєння високотоксичними грибами: різноманітні поганки — бліда та деякі види аманітальних мухоморів.

2. Отруєння умовно їстівними грибами, які не пройшли достатньої кулінарної обробки і тому зберегли токсини.

3. Отруєння їстівними грибами, інфікованими патогенною флорою, тобто наявність у потерпілих токсикоінфекції. У цій групі слід виокремити випадки ботулізму (при вживанні консервованих грибів).

4. Отруєння доброякісними їстівними грибами, які виросли в місцях високого токсичного забруднення ґрунту різноманітними отрутохімікатами і накопичили токсиканти внаслідок високої адсорбційної спроможності грибів.

5. Загострення хронічних хвороб органів травлення після прийому грибної страви, що в даному випадку є подразнюючим чинником хронічного гастриту, виразкової хвороби шлунка та/або дванадцятипалої кишки, хронічного панкреатиту, холецистопанкреатиту тощо.

ВАЖЛИВО!!! Грибні токсини блідої поганки є термостабільними і не розкладаються при кулінарній обробці. Тому навіть довготривала термічна обробка грибів не вберігає від розвитку отруєння!

У випадку появи після вживання грибів симптомів схожих на отруєння необхідно своєчасно звернутись за медичною допомогою:

1) викликати бригаду ШМД, яка у разі необхідності доставить пацієнта у Вінницьку міську клінічну лікарню № 1;

2) або звернутись самостійно до КНП «Вінницька міська клінічна лікарня №1».

Пацієнтам з отруєнням грибами спеціалізована допомога надається у відділенні реанімації та анестезіології Вінницької міської клінічної лікарні № 1, з використанням сучасних ефективних методів детоксикації та раннім призначенням засобів антидотної дії.

Інші новини

prev
next
Онлайн запис