День боротьби з туберкульозом

24 березня за рішенням ВООЗ в усьому світі відзначають День боротьби з туберкульозом.
Саме в цей день, в далекому 1882 році німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття збудника (мікобактерії) туберкульозу, за що він і отримав Нобелівську премію

Мета Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом — максимально інформувати суспільство про загрозливу проблему з туберкульозом і як потрібно його профілактувати.
Відколи існує людство на нашій планеті, відтоді існує туберкульоз, який і сьогодні продовжує залишатись серйозною проблемою для громадського здоров’я.
В 1993 році ВООЗ проголосила туберкульоз глобальною небезпекою для людства в усьому світі.
В Україні епідемію туберкульозу було оголошено в 1995 році. І сьогодні ця недуга продовжує становити надзвичайну небезпеку здоров’ю і життю українців.
Туберкульоз це важке інфекційне захворювання легень, яке передається повітряно-крапельним шляхом від хворої до здорової людини через інфекційний аерозоль при кашлі, чихані, гучній розмові. Хвора на туберкульоз, невиліковна людина може заразити від 10 до 20 осіб. Вражає ця хвороба також і інші органи: опорно -руховий апарат,очі, сечо- статеву,центральну нервову систему, лімфатичні вузли і інше.
Сьогодні туберкульоз стає не менш небезпечним , як коронавірусна інфекція.
Туберкульоз має свою певну природну циклічність і найближчим часом може стати надзвичайно серйозним викликом для українців.
Щороку в нашій країні виявляється близько 30 тис. нових випадків і помирає до 7 тис.людей від цієї недуги. Щогодини в країні захворює на ТБ — 4 людини і помирає від нього — 1 людина. Нині туберкульоз в Украіні є найпоширенішою інфекційною хворобою, що займає перше місце в структурі смертності від інфекційноі патології.

📈В м.Вінниця в 2020 році виявлено 84 випадки туберкульозу( в порівнянні з 2019 р.-115 випадків), з них 11 випадків-позалегеневого, захворіла 1 дитина. Померло від туберкульозу 2 хворих
І це ні в якому разі не означає, що захворюваність на туберкульоз зменшилася.

Для її зниження в 2020 році не було ніяких чинників. А швидше навпаки, в зв’язку з СОVID-19, який накрив весь світ, знизилася стресостійкість, значно «просів» імунітет, загострилися хронічні захворювання, більшість яких відноситься до груп ризику по туберкульозу. Вкрай непроста ситуація, яка склалася з коронавірусною інфекцією, нажаль, не сприяла виявленню туберкульозу на первинці.
Туберкульоз дуже підступна, агресивна, знахабніла недуга і найближчим часом покаже свій звірячий оскал.

📎Чому підступна? Тому, що має безсимптомний перебіг. Людина, захворівши на туберкульоз, протягом довготривалого часу почувається добре. А вже згодом, коли хвороба прогресує, з”являється кашель, інколи кровохаркання, підвищена нічна пітливість, загальна втома, зниження маси тіла і т.п .

📎Чому агресивний? Тому, що сьогодні майже у 40 відсотків із всіх вперше зареєстрованих хворих виявляється хіміорезистентний туберкульоз, який потребує довготривалого дороговартісного лікування протягом 20 і більше місяців і не завжди, на привеликий жаль, виліковується.

Останні декілька років Україна посідає друге місце в Європі і четверте місце в світі за тягарем хіміорезистентного туберкульозу.

📎Чому знахабнілий? Тому,що раніше вважалося, що це хвороба бідних,знедолених людей, асоціального прошарку суспільства. Сьогодні він не шкодує нікого, навіть і дітей.

📍Як профілактувати цю вкрай небезпечну хворобу?
Профілактика туберкульозу включає в себе неспецифічну, специфічну і хіміопрофілактику.
До неспецифічної відносяться : соціальна і санітарна.
📎Соціальна включає в себе всі загальнодержавні заходи по підвищенню рівня життя ,умов праці і побуту населення.
📎Санітарна включає в себе проведення санітарно-просвітньої роботи серед населення, раннє виявлення, госпіталізацію і лікування хворих на ТБ. А також оздоровлення туберкульозних вогнищ, проведення в них всіх протиепідемічних заходів і обстеження контактів.
До специфічної відноситься вакцинація БЦЖ ,яка проводиться новонародженим діткам на 3-5-й день життя. Вона стимулює вироблення у них не тільки специфічного імунітету, але підсилює природну стійкість до інших інфекцій.
Для визначення напруги імунітету у дітей проводиться реакція Манту. Хіміопрофілактика проводиться сімейним контактам з хворими на ТБ і особам будь-якого віку з ВІЛ-інфекцією незалежно від результатів проби Манту.

Туберкульоз — це не суто медична проблема. Сьогодні це загальнодержавна проблема, від якої залежить і національна безпека країни. Але потрібно кожному, ,в першу чергу, починати з себе і дбати про найдорожче, що у нас є, про своє здоров’я!
Ведіть здоровий спосіб життя, повноцінно харчуйтеся, зміцнюйте свій імунітет, не відмовляйтесь від проведення вакцинацій вашим дітям, вчасно звертайтесь за медичною допомогою.
Бережіть себе і своїх рідних!
💚Піклуйтесь про своє здоров’я разом з нами!

Завідувачка протитуберкульозного відділення КНП ”Вінницька міська клінічна лікарня №1” Гуменюк Галина Степанівна

Інші новини

prev
next
Онлайн запис