До Всесвітнього дня боротьби із розсіяним склерозом!

Розсіяний склероз — захворювання, при якому імунна система людини руйнує захисну оболонку, що покриває нерви (мієлінова оболонка). Даний процес порушує взаємозв’язок між мозком та іншими частинами тіла. Тобто пошкоджуються самі нерви, а це — незворотний процес.

Про цю страшну хворобу, причини виникнення якої невідомі, лікарі та світова медична спільнота дискутують практично на усіх науково-практичних заходах.   Адже симптоми розсіяного склерозу різняться в залежності від ступеня і місця пошкодження нервової системи. У важких випадках хворі з діагнозом розсіяний склероз можуть втратити можливість ходити і говорити. Діагностика розсіяного склерозу утруднена на ранніх стадіях, оскільки симптоми захворювання можуть з’являтися і зникати — іноді навіть на місяці.

Вважається, що це аутоімунне захворювання, при якому імунна система руйнує свої власні тканини. При розсіяному склерозі в ході цього процесу руйнується мієлін — спеціальний шар, який покриває і захищає нервові волокна головного та спинного мозку.

Мієлін можна порівняти з ізоляцією на електричних кабелях. Коли ушкоджується шар мієліну, передача імпульсів, які йдуть з цього нерву, може бути уповільнена або заблокована.

Натепер не зрозуміло, чому розсіяний склероз у одних людей з’являється, а в інших ні. Комбінація факторів, таких як генетична схильність та дитячі інфекції, може зіграти певну роль.

Лікування розсіяного склерозу поки що не розроблено, однак вже зараз можна запобігти загостренню захворювання, змінити перебіг хвороби і полегшити симптоми.

Симптоми

Ознаки і симптоми розсіяного склерозу можуть значно варіювати в залежності від локалізації пошкоджених нервових волокон.

Серед симптомів розсіяного склерозу називають наступні:

 • Оніміння або слабкість однієї або кількох кінцівок, як правило, з одного боку, або нижньої частини тіла.
 • Часткова або повна втрата зору, зазвичай на одне око, часто супроводжується болем при рухах очима (ретробульбарний неврит).
 • Двоїння або розмитість контурів.
 • Поколювання або біль у різних частинах тіла.
 • Відчуття електрошоку при певних рухах голови.
 • Нервові тремтіння, проблеми з координацією рухів або невпевнена хода.
 • Підвищена стомлюваність.
 • Запаморочення.
 • Багато хворих на розсіяний склероз, особливо на початкових стадіях хвороби, відчувають рецидиви симптомів, які супроводжуються періодами повної або часткової ремісії.

Ознаки і симптоми розсіяного склерозу часто з’являються або посилюються при підвищенні температури тіла.

Фактори ризику

Нижче наведені фактори можуть збільшити ризик розвитку розсіяного склерозу:

 • Вік від 20 до 40 років. Розсіяний склероз може з’явитися в будь-якому віці, але найчастіше він виникає саме в цьому віковому проміжку.
 • Жіноча стать. Жінки страждають цією хворобою в два рази частіше, ніж чоловіки.
 • Родичі з таким діагнозом. Якщо один з батьків або брат / сестра хворіли розсіяним склерозом, ймовірність того, що людина захворіє, становить 1-3 відсотки, тоді як ризик захворіти у загальній популяції становить 0,1 відсотка. Проте дослідження захворювання близнюків показують, що спадковість не є єдиним вирішальним фактором. Якби розсіяний склероз був обумовлений тільки генетичною схильністю, то у однояйцевих близнят був би однаковий ризик виникнення захворювання. Однак у однояйцевого близнюка ймовірність настання розсіяного склерозу становить лише 30 відсотків, якщо його близнюк вже страждає цим захворюванням.
 • Інфекції. Деякі віруси пов’язані з розсіяним склерозом. На сьогоднішній день найбільший інтерес викликає взаємозв’язок розсіяного склерозу з вірусом Епштейн-Барра, який є збудником мононуклеозу. Яким чином вірус Епштейн-Барра може підвищувати вірогідність появи розсіяного склерозу залишається неясним.
 • Біла раса. Білі люди, особливо ті, хто народився в Північній Європі, знаходяться в групі найвищого ризику захворіти на розсіяний склероз. Найнижчий ризик у тих, хто народився в Азії, Африці чи Америці.
 • Наявність певних аутоімунних хвороб. Ризик появи розсіяного склерозу збільшується при наявності у людини захворювання щитовидної залози, діабету першого типу або запалення кишечника.

Діагностика

Спеціальних аналізів для виявлення розсіяного склерозу не проводиться. Діагноз базується на виключенні інших захворювань, які могли б викликати схожі симптоми. Лікар при постановці діагнозу може брати до уваги: загальний аналіз крові, результат аналізу спинномозкової рідини після спинномозкової (люмбальної) пункції, результат магнітно-резонансної томографії (МРТ), аналіз викликаних потенціалів.

Ускладнення

У деяких випадках у пацієнтів з розсіяним склерозом можуть також бути:

 • М’язова ригідність або судоми
 • Параліч, найчастіше ніг
 • Проблеми із сечовим міхуром, кишечником або сексуальною функцією
 • Зміни розумової працездатності, такі як забудькуватість або труднощі з концентрацією уваги
 • Депресія
 • Епілепсія

Лікування

Розсіяний склероз невиліковний. Лікування, як правило, націлене на боротьбу з нападами, зміну перебігу хвороби і полегшення симптомів. У деяких пацієнтів симптоми такі незначні, що не потребують лікування.

Тактика лікування при нападах розсіяного склерозу

Найпоширеніший вид лікування розсіяного склерозу — прийом кортикостероїдів, сприяє зменшенню запального процесу, який загострюється під час нападу. Прикладом служить лікування преднізолоном, призначеним перорально, і метилпреднізолоном — внутрішньовенно. Побічні явища можуть проявлятися у вигляді підвищеного артеріального тиску, перепадів настрою і збільшення ваги. Довгострокове застосування може спровокувати катаракту, високий рівень цукру в крові і підвищений ризик захворювань на вірусні інфекції.

Плазмаферез. Метод лікування схожий на діаліз, оскільки механічно відокремлює кров’яні тільця від плазми, рідкої частини крові. Плазмаферез іноді використовується, щоб допомогти впоратися з важкими симптомами розсіяного склерозу під час кризів у людей, які не реагують на стероїди, призначені внутрішньовенно.

Важливо знати!

 • Прийом деяких специфічних медикаментів, які використовують у лікуванні, потребує нагляду медперсоналу через побічні явища та контролю показників крові. Тому у деяких випадках без стаціонарного лікування не обійтись.
 • Можуть призначатися препарати від депресії, болю або проблем з контролюванням сечового міхура і кишечника, пов’язаних з розсіяним склерозом.
 • Наразі препарати і методи лікування, такі як трансплантація стовбурових клітин, для лікування розсіяного склерозу знаходяться на стадії вивчення.

Спосіб життя і домашні засоби лікування

Наступні кроки можуть полегшити деякі симптоми розсіяного склерозу:

 • Регулярний відпочинок. Стомлюваність є характерним симптомом розсіяного склерозу, і хоча вона зазвичай не пов’язана з рівнем активності людини, відпочинок може допомогти почуватися менш втомленим.
 • Фізична активність. Якщо людина страждає на розсіяний склероз невираженого або середнього ступеня, регулярні аеробні вправи можуть принести покращення у вигляді збільшення сили, поліпшення м’язового тонусу, рівноваги і координації, а також зниження депресії.
 • Охолодження. Симптоми розсіяного склерозу зменшуються при зниженні температури тіла. Прийняття прохолодних ванн може знизити внутрішню температуру тіла, особливо якщо занурити у воду і верхню частину тіла.
 • Збалансований раціон харчування. Збалансоване харчування і здорова їжа підтримає імунну систему.
 • Уникайте стресів. Оскільки стрес може спровокувати або підсилити симптоми, потрібно вчитися розслаблятися. Йога, масаж, медитація, дихальні вправи або просто прослуховування музики можуть допомогти.

У КНП «ВМКЛ №1» висококваліфіковані лікарі-невропатологи індивідуально визначать оптимальну стратегію зміни перебігу хвороби та стратегію лікування симптомів — в амбулаторному режимі чи у стаціонарних умовах неврологічного відділення.

У відділенні відновного лікування КНП «ВМКЛ №1» фізіотерапевт навчить пацієнта вправам для розтягування м’язів і силових вправ, покаже, як використовувати пристосування, що дозволять полегшити виконання повсякденних справ.

У важких випадках за необхідності можливо провести плазмаферез у відділенні реанімації та анестезіології КНП «ВМКЛ №1».

Наші фахівці амбулаторно приймають у поліклініці за електронним направленням Вашого сімейного лікаря згідно графіка щодня з 8 год. до 20 год., окрім вихідних. Можливий попередній запис.

Тел. рецепції поліклініки:

(0432) 51-11-90

(0432) 56-01-10

0 (97) 056 01 10

У разі необхідності госпіталізуємо у неврологічне відділення за електронним направленням Вашого лікаря, за електронним направленням лікаря-спеціаліста поліклініки лікарні.

Піклуйтесь про своє здоров’я разом з нами!

 

Інші новини

prev
next
Онлайн запис