Вся правда про пневмонію!

❓Кашель три дні, температура і слабкість — багато українців/ок щиро вірять, що це вже безумовні ознаки пневмонії (запалення легень), а отже, вкрай необхідно починати приймати антибіотик.

Зокрема через такі уявлення, шалену критику отримало нововведення — відтепер ці ліки можна придбати лише за рецептом. Про те, що таке насправді пневмонія, якою вона буває, та особливості її лікування під час війни поговоримо сьогодні.

 

Причини запального процесу в легенях на найдрібнішому рівні (альвеоли та малі бронхіоли) можуть бути різними. Серед інфекційних — бактеріальна природа та вірусна. Перша підлягає лікуванню антибіотиками, а другу жоден подібний препарат не візьме за визначенням, бо вірус на антибіотики не реагує.

 

📌 Поширені симптоми пневмонії:

🔴 кашель, переважно з мокротинням, яке може важко відходити;

🔴 лихоманка, ломота в тілі, пітливість;

🔴 виражена загальна слабкість, інтоксикація;

🔴 імовірний біль у ділянці грудної клітки.

Імовірність розвитку запалення легенів на фоні звичайного ГРВІ загалом пов’язана зі способом життя, харчуванням, умовами перебування (переохолодження, підвищена вологість тощо). У людей, що вимушені довго перебувати у вологих та холодних місцях та мають недостатній та незбалансований раціон, ризик розвитку пневмонії вищий, ніж, наприклад, в офісних працівників. Тому військові медики/ні частіше діагностують це захворювання та змушені призначати антибіотики для порятунку життя військових. Водночас у мирному житті, де є можливість налагодити розпорядок дня та харчування, у людини без суттєвих хронічних захворювань імовірність розвитку пневмонії невисока. Тому не варто вимагати від лікаря/ки антибіотик від підвищеної температури чи кашлю — найчастіше ці симптоми викликані звичайною застудою вірусної природи.

 

📌 Діагноз визначається на основі:

👉 аускультації (“прослуховування” дихання) лікарем/кою;

👉 рентгену (виглядає як затемнення в певній ділянці);

👉 загального аналізу крові (підвищення рівня лейкоцитів; нейтрофілів та швидкості осідання еритроцитів).

 

Найчастіше бактеріальна пневмонія однобічна та може охоплювати одну або кілька часток легені. Хоча буває і двобічний процес. Зазвичай запалення на фоні ГРВІ та/або переохолодження локалізоване в нижніх відділах легенів, але тут також можливі інші варіанти. Під час аускультації («прослуховування» дихання) лікар/ка відмічає характерне ослаблення дихання (адже альвеоли погано наповнюються повітрям) та крепітацію — специфічні звуки, викликані розкриттям вологих стінок альвеол на вдиху.

 

 

На рентгені пневмонія виглядає, як затемнення в певній ділянці. У загальному аналізі крові спостерігають характерні для бактеріального процесу зміни — підвищення рівня лейкоцитів, нейтрофілів та швидкості осідання еритроцитів. За сукупністю симптомів, даних огляду та лабораторних показників лікар/ка може встановити діагноз та призначити необхідні медичні препарати.

 

Зверніть увагу на вакцинацію, яка захистить вас від більшості випадків запалення легень. Пневмокок (один із різновидів бактерії стрептококу) найчастіше є причиною легеневих ускладнень вірусних хвороб, зокрема пневмонії. На щастя, існує ефективне та безпечне щеплення від багатьох різновидів пневмококу для дітей та дорослих — вакцини Превенар або Синфлорикс. Щодо щеплення, яке підходить у вашому випадку, слід проконсультуватися з лікарем/кою.

💚 Бережіть себе та своє здоров’я! 💚

Інші новини

prev
next
Онлайн запис