Що таке інсульт?

Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу з розвитком стійких симптомів ураження центральної нервової системи, характер яких залежить від локалізації пошкодженої зони мозку.
‼️Найбільш частими причинами інсульту є гіпертонічна хвороба, атеросклероз судин або їх поєднання.
Розвитку інсульту сприяють наявність таких факторів ризику як:
♦️захворювання серця, особливо з порушенням серцевого ритму;
♦️ревматизм;
♦️хвороби крові;
♦️куріння;
♦️зловживання алкоголем;
♦️ожиріння;
♦️цукровий діабет;
♦️гіперхолестеринемія.
При інсульті відбувається раптове припинення подачі з потоком крові кисню і поживних речовин, необхідних для нормальної життєдіяльності мозку.
При цьому при гострій закупорці артерії гине не вся ділянку мозку, а тільки невелика його частина. Навколо загиблих клітин знаходиться зона клітин, які ще деякий час залишаються живими, але кровотік там уповільнений. При відсутності адекватного медикаментозного впливу ці клітини теж гинуть.
Виділяють два типи інсульту:
📌 ішемічний (зустрічається в 80-85% випадків)
📌 геморагічний або крововилив (у 15-20%).
🧠Ішемічний інсульт (інфаркт мозку) розвивається при повному або частковому перекритті просвіту судини в мозку або в області шиї збільшеною атеросклеротичної бляшкою або тромбом, що утворився на місці цієї бляшки.
Такий механізм частіше зустрічається у великому посудині, просвіт більш дрібних судин голови перекриває відірвався шматочок тромбу в області судинної атеросклеротичної бляшки або від внутрішньосерцевого тромбу в результаті порушень серцевого ритму.
🧠 В основі геморагічного інсульту лежить розрив судинної стінки з проникненням крові в тканину мозку, його шлуночки або під оболонки. У більшості пацієнтів розрив стінки судини відбувається на тлі високих цифр артеріального тиску, а у деяких молодих людей на тлі вродженої аномалії судинної стінки.
‼️Інсульт характеризується наступною неврологічною симптоматикою:
🛑 раптової слабкість;
🛑 онімінням в руці або нозі;
🛑зниженням або втратою зору;
🛑порушенням мови;
🛑сильним головним;
🛑болем без видимих причин;
🛑запамороченням;
🛑нудотою;
🛑хиткість при ходьбі;
🛑втратою рівноваги без видимих причин якщо вона поєднується з одним з вищевказаних симптомів.
🚑 При виникненні вищеописаних симптомів необхідна термінова госпіталізація в стаціонар, оскільки найбільш ефективна допомога можлива в перші 3-6 годин від моменту розвитку захворювання. Цей період називається «вікном» терапевтичних можливостей, коли можна попередити загибель ще живих клітин в пошкодженій ділянці мозку і уникнути розвитку необоротних змін.
🚫Дома надати адекватну допомогу неможливо, крім того, у більшості хворих в 1-2-гу добу настає погіршення.
🏥В умовах стаціонару можна встановити тип інсульту (крововилив, тромбоз), з’ясувати причину його, при необхідності терміново втрутитися (медикаментозно або хірургічно), запобігти ускладненням, дати рекомендації щодо попередження повторного інсульту.
‼️Іноді до розвитку інсульту у пацієнтів з’являються попереджувальні знаки – провісники.
До них відносять:
♦️короткочасне порушення мозкового кровообігу з появою таких же симптомів, як і при інсульті, але з наступним їх зникненням.
♦️Зазвичай ці симптоми тривають від 10-20 хвилин до доби.
⌛Якщо відразу звернутися за допомогою, як правило, великим наслідкам інсульту вдається запобігти.
Багато людей не мають ніяких ознак, що попереджають їх про можливий розвиток інсульту, тому для їх виявлення і контролю важливими є регулярні медичні огляди.

Інші новини

prev
next
Онлайн запис