Всесвітній день меланоми!

#меланома_ВМКЛ1

ℹ️Меланома — це злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів (пігментні клітини, що продукують меланіни). Пухлина переважно локалізується у шкірі, значно рідше в сітківці ока, на слизових оболонках (порожнина рота і носа, періанальної і вульвовагінальної областях) тощо. Це один із найнебезпечніших видів раку, оскільки захворювання розповсюджується через лімфу та кров майже в усі органи.

 

❓Ми підготували для Вас відповіді на найпоширеніші питання стосовно меланоми❓

 

🌀Чим небезпечна меланома🌀

Хвороба небезпечна дуже швидким метастазуванням, розсіюванням пухлинних клітин по інших органах і тканинах, що призводить до порушення їх функцій і смерті пацієнта.

 

‼️Чому родимки можуть бути небезпечними

Вони можуть перероджуватися в одну із найбільш злоякісних пухлин – меланому.

 

🔬Найнебезпечніші ознаки переродження родимки:

👉зміна кольору,

👉поява вкраплень, точок,

👉прожилок іншого відтінку на її поверхні (іноді — втрата кольору у вигляді часткового посвітління родимки).

 

🌀Чи може меланома з’явитися без родимки на здоровій шкірі⁉️

♦️Так❗️Меланома може з’явитися як самостійна пухлина, схожа на змінену родимку. До того ж її розмір спочатку може бути достатньо маленьким (всього кілька мм).

 

🌀Меланома & рак шкіри: чим вони відрізняються?🌀

👉Типом клітин шкіри, з яких починається ріст пухлини. При меланомі вихідними є меланоцити (клітини, складовими яких є пігмент меланіну), а при раку шкіри – клітини епітелію (клітини тілесного кольору, які не мають пігменту). Крім того, рак шкіри має значно більш сприятливе протікання, розвивається роками і дуже рідко метастазує.

 

👤У кого найчастіше з’являється меланома❓

👉У людей зі світлою шкірою, з великою кількістю родимок на тілі.

👉У тих, хто отримував сонячні опіки (навіть ті опіки, які ви отримали в дитячому, підлітковому і юнацькому віці, можуть зіграти фатальну роль у розвитку пухлини в наступні роки), надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання — навіть штучного в солярії, якщо у вас раніше чи у ваших родичів була меланома (особистий чи сімейний анамнез меланоми, а також у людей із диспластичними і атиповими родимками, травматизація та зміна характеристик родимок, вік – старше 50 років👵🏻.

 

⁉️Чи передається меланома по спадковості❓

❌Меланома не передається по спадковості, а от схильність до її появи в сім’ях з меланомою в анамнезі значно вища. Описані також випадки внутрішньоутробної передачі меланоми від матері новонародженому.

 

🧴Чи захищають сонцезахисні креми родимки від переродження❓

❌На жаль, сонцезахисні креми не захищають родимки від переродження і не знижують ризик розвитку раку шкіри. Використання сонцезахисних кремів рятує тільки від дії ультрачервоного спектру випромінювання. Людина може довше перебувати на сонці, не обгорівши, водночас збільшується кількість ультрафіолету, який поглинається шкірою. Саме ультрафіолет є основним фактором розвитку меланоми.

 

🔄Як запобігти переродженню родимки❓

❌На жаль, повністю запобігти йому — неможливо, оскільки фактор спадковості відіграє велику роль. Але знизити цілком реально. Необхідно зменшити ультрафіолетове навантаження на відкриті частини шкіри. Не допускати постійного травмування родимок. Бути уважним, вчасно звернутись до спеціалістів і видалити змінену родимку.

 

🔬Як діагностують захворювання❓

👉Для встановлення попереднього діагнозу найчастіше достатньо огляду досвідченого спеціаліста та проведення діагностичної дерматоскопії.

 

🔬Дерматоскопія — найперша діагностика меланоми. Проводиться за допомогою простої лупи або дерматоскопа (епілюмінесцентного мікроскопа), який робить прозорим поверхневий шар шкіри-епідермісу. Для постановки остаточного діагнозу необхідне хірургічне видалення пухлини з її наступною гістологічною діагностикою.

 

Повністю запобігти захворюванню — на жаль неможливо! Оскільки фактор спадковості відіграє велику роль, але знизити цілком реально.

 

Раніше ми писали про:

💚 Місяць обізнаності та профілактики меланоми

https://www.facebook.com/100063715129372/posts/698009738999524/

Інші новини

prev
next
Онлайн запис